8 Nisan 2015 Çarşamba

LACE-UP


Hey! Look at me. These shoes are talking. At a single glance,they are telling how nice. They are in the race each other. Every lace-up shoe is more attractive than the other, is more sinner and more innocent. Also shoes and your feet will link each other. Finally you will buy a pair of shoes and you will be sinner against your wallet.Your wallet will burn.Never mind. If you dont buy,you are going to hurt.


Hey! Bana bakın.Bu ayakkabılar konuşuyor.İlk bakışta ne kadar güzel olduklarını anlatıyorlar.Birbirleriyle yarış içindeler.Her bağcıklı ayakkabı bir diğerinden daha çekici,daha günahkar ve daha masum.Ayakkabılar ve ayakların birbirine yapışacak.Sonunda bir çift satın alacaksın ve cüzdanına karşı suçlu olacaksın.Cüzdanın yanacak......Booşverr. Almazsan da canın yanacak.:)

 Be mine(benim oluunn )..:)
Source:WhoWhatWear,Vogue,Aquazzura,Zara

COLOUR OF THE YEAR ''MARSALA''

I love all colours mixed together. In other words;it is black. I was thinking 'I will stop wearing black when they invent darker colour or better '. They did.Yes yes.That is 'marsala'.It is colour of this year. It is modest and arrogant like black.It is mysterious colour.People who study about chromatics says that this colour represents richness and nobility.Marsala is used in fashion industry and furniture,accessory,bag,shoes in this season. Famous designers incorporated this colour to their collection. If you dont want to wear marsala clothes,you can use as object at home,or accessory.Marsala is in everywhere.
Note:Marsala suits with men.

Bütün renklerin karışımına bayılıyorum.Diğer bir deyişle siyaha.Daha koyu yada daha iyi bir renk icat etmezlerse siyah giymeyi bırakmayacağımı düşünüyordum.Yaptılar.Evet evet.O renk Marsala. Üstelik bu yılın rengi seçildi.Siyah gibi biraz mütevazı biraz kibirli.Esrarengiz bir renk.Renk bilimi ile uğraşan insanlar bu rengin zenginlik ve asaleti temsil ettiğini söylüyor. Marsala bu sezon moda endüstrisi dışında mobilya ve aksesuarlarda da kullanıldı. Ünlü tasarımcılar bu rengi koleksiyonlarına dahil etti. Eğer marsala renkli kıyafet giymek istemezseniz,aksesuar olarak veya evde obje olarak kullanabilirsiniz. Marsala her yerde.
Not:Bu renk erkeklere çok yakışıyor.

Source:Joujouvilleroy, Collagevintage, loveisblind