13 Nisan 2015 Pazartesi

MEN'S HAİRSTYLE 2015

POMPADOUR
 This hairstyle is known as Elvis Presley's hair and it is the most popular hairstyle in that period. Pompadour become modern and it will become the most popular hairstyle in 2015.In this hairstyle, hair's top is kept long and all hair is combed to back.Our favourite is messy pompadour.

POMPADOR SAÇ MODELİ 
Bu saç stili Elvis modeli olarak bilinir ve o dönemin en popüler saçıdır.(Uzman gibi konuştum da tam öyle değil ) Pompador modernleşti ve 2015 in en popüler saçı olmaya geldi.Bu saç stilinde en önemli nokta saçın üst kısmının uzun tutulmasıdır ve tüm saç geriye taranır.Favorimiz dağınık pompador.


PANT

If you are bored with jeans,this post is for you. When the spring comes ,people renew and wake. This spring, only people will not wake ,pants also will wake and renew.Don't beware using colours. If you add new pant to your wardrobe,an advice from me ; prefer fringe and embroidery. You will feel more chic and more feel youself in that pants. Also while all people are wearing , you will be different than the others.


Eğer kot pantolonlardan sıkıldıysanız, bu yazı sizin için .Bahar geldiğinde ,insanlar yenilenir ve uyanır. Bu bahar, sadece insanlar uyanmayacak, pantolonlar da uyanacak ve yenilenecek. Renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Eğer gardolabınıza yeni pantolon eklemek isterseniz benden tavsiye nakış ve püskül tercih edin. Kendinizi onların içinde daha özgür ve şık hissedeceksiniz.Üstelik herkes kot pantolon giyerken farkınızı da ortaya koymuş olacaksınız.

Da Daaaaaaaa :))
Source :nymag , tumblr

SUIT

Since old days, it is thought that suits belong to men and they are black .Because suits show power,charisma and sometimes money.When I was a child, I supposed that people who wear suit is a boss. Anymore ,women have got all of this.They have got charisma,money and power.So suits go with women very well. Also they aren't  only black but colourful and funny. Suits loved us :)Eski zamanlardan beri takım elbiselerin erkeklere ait olduğunu ve siyah olduklarını düşündük.Çünkü takım elbise güç,karizma ve bazen de parayı temsil eder.Hatta ben çocukken takım elbise giyen insanların patron olduğunu sanırdım.Artık kadınlar bu özelliklerin hepsini sahiplendi .Güce de paraya da karizmaya da sahipler.Bu yüzden takım elbise kadınlara daha çok yakıştı.Üstelik onlar artık sadece siyah değil,renkli ve eğlenceli.Takım elbiseler bizi sevdi:)


Da Daaaaa


Source :Harperbazaar,Tumblr,WhoWhatWear
NOTE TO MYSELF

KENDİME NOT ;Hayallerinin hayal olmasına izin verme ve iyi şeyler zaman alır vazgeçme

MODA TUTKUNLARINA NOT ; Stil kişiseldir. Moda hızlı değişir.Stil kalıcıdır .

İNSANLIĞA NOT ; Hoş şeyler söyleyin ve kibar olun

BLOG UMA NOT ; Girişken ol ve çok ziyaretçi topla lütfen.


NOTE TO MYSELF ;   Don't let your dreams be dreams and don't give up great thins take time.

NOTE TO FASHIONISTA ; Style is personal. It has nothing to do with fashion.Fashion is over quickly.Style is forever. Ralph Lauren

NOTE TO HUMANİTY ; Say something nice and be kind

NOTE TO MY BLOG ; be outgoing and have a lot of visitors,please